Kulturni susret Orahovica
Vrijeme održavanja: rujan 2022.
Domaćin: OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Orahovica
Opis aktivnosti:
Učenici će, tijekom radionice, naučiti posebnosti parkova prirode, a u večernjim satima, u školi, održat će se večer poezije s radionicom izrade soneta.
Izlet prema programu izletišta.

Tijekom kulturnog susreta u Orahovici učenici će razviti svoju sposobnost istraživanja te nove informacije transformirati u novo znanje koje će im poslužiti pri rješavanju zadataka. Razlikovat će pojam Nacionalni park i Park prirode te usvojiti važnost zaštićenih područja.
Prvi dan
Nakon pozdravnog govora i izražavanja dobrodošlice, slijedi okrjepa i doručak.
Učenici se dijele u dvije skupine po 25 učenika.
1. učionica (čitaonica), 1.sat:
Učenici se služe računalnima i po uputi nastavnika pretražuju parkove prirode RH, istražuju posebnosti, a fotografije pohranjuju te se sve priprema za drugi sat.
2. učionica, 1. sat:
Učenici se služe računalima, kao i u 1. učionici, pretražuju i proučavaju parkove prirode, istražuju najvažnije značajke i pohranjuju isto za drugi sat.
Drugi se nastavni sat učenici izmjenjuju te spajaju informacije u cjelinu.
U prvoj učionici pripremljene fotografije spremne su te učenici iz druge učionice dolaze s istraženim informacijama, prepoznaju parkove te spajaju fotografiju s informacijama.
Po završetku, sve se spaja u jedan plakat, izrada plakata u digitalnom alatu Canva na kojem se, uz pomoć slikovnog materijala i nekoliko najosnovnijih informacija, prikazuju posebnosti PP te se sve printa na ploteru u plakat. Pojedinačne fotografije printaju se pojedinačno i uvezuju u brošuru.
U drugoj učionici stižu učenici s fotografijama, a koje čekaju informacije o pojedinim parkovima te, isto kao i u prvoj učionici, spajaju navedeno, pažljivo spajajući fotografiju s nazivom i pojedinostima. Po završetku, učenici oblikuju tekst i fotografju kako bi isprintali kvadratiće i napravili igru Memory (par bi činila fotografija i naziv s kratkim pojedinostima). Sve se navedeno printa i uvezuje u brošuru.
Učenjem i proučavanjem Parkova prirode učenici će razviti osjećaj odgovornosti kako bi svaki naraštaj iza sebe ostavio skladniji i uređeniji prostor nego što smo ga dobili u naslijeđe. Razvijat će se nacionalni i kulturni identitet. Učenici će, sudjelovanjem u izradi društvene igre, razvijat svoju kreativnost, a u radu u skupini poticat će se osjećaj odgovornosti, uvažavanje drugoga i prihvaćanje različitosti. Razvijat će komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose među drugima.
Nakon dvosatnih aktivnosti slijedi odlazak u obitelji na ručak i odmor.
VEČER, legenda i druženje
U prigodno uređenom prostoru škole pripremiti će se završna večer projekta. Na panoima će se i izložiti radovi od jutarnjih aktivnosti.
U ugodno uređenom prostoru pripremit će se okrugli stolovi i mjesta na garniturama za sve učenike.
Učenici će, tijekom radionice, naučiti posebnosti parkova prirode, a u večernjim satima, u školi će se održati uprizorenje legende o Ružici.
Učenici će slušati s razumijevanjem jednostavne govorne tekstove.
Uprizorenjem će učenici razvijati smisao za pokret i glas, za dramsko stvaralaštvo te važnost njegovanja kulturne baštine. Učenici će naučiti važnost vještine orijentacije u vremenu, osnažit će važnost čuvanja legendi od zaborava.
Nakon uprizorenja, predviđeno je druženje i ples.
Predmetno područje obuhvaća: Razumijevanje i vrednovanje teksta radi razvijanja znanja te vlastitog doživljaja. Razvoj verbalne i neverbalne komunikacije.
Drugi dan
Izlet prema programu izletišta.
Posjetiteljski centar Dravska priča nalazi se u malom slavonskom mjestu Noskovci, općina Čađavica, Virovitičko-podravska županija, u bivšem ljetnikovcu grofa Draškovića. Dravska priča nalazi u višestruko zaštićenom području prirode. Postav centra usmjeren je na interpretaciju bioraznolikosti, edukaciju posjetitelja i očuvanje prirodne baštine. Ovo područje od osobitog je značaja za očuvanje biološke raznolikosti. Zaštita prirode u ovom području počinje već 1969. godine, kada je zaštićena skupina stabala, kao spomenik parkovne arhitekture, odnosno perivoj oko današnjeg Posjetiteljskog centra.
Posjetiteljski centar Dravska priča ima razvijene sadržaje namijenjene za različite kategorije posjetitelja – za djecu i mlade kroz provedbu programa škole u prirodi, kao i različite oblike terenske nastave za studente, Školu uz rijeku, programe za ljubitelje prirode, zdravog života i rekreativce kroz grupne ili individualne posjete.
Učenici će naučiti razlikovati kategorije zaštite prirode te sudjelovati u aktivnostima čuvanja i adekvatnog vrednovanja baštine na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Upoznat će se s područjem i lokalitetom kao gospodarskim potencijalom i elementom identiteta.